Cześć!
Na początku chciałbym powiedzieć, że nie na każdego techniki działają tak samo, jedni wolą jedne, inni preferują drugie... Jeżeli odkryjesz, że jeżeli podczas robienia technik idzie ci lepiej, gdy nie trzymasz się ściśle opisu, na przykład dodajesz coś od siebie - rób to, ponieważ - jak już napisałem - działanie technik może być bardzo różne.
Dziś opiszę najprostsze i z reguły najbardziej lubiane techniki wywoływania świadomych snów - MILD i GBTB (nazywany też WBTB, 4+1 lub 6+1).
MILD (Mnemotic Induction of Lucid Dreams)
Technikę MILD można spotkać w dwóch odmianach - wykonywaną rano i wieczorem. Wykonanie przed snem to po prostu afirmacja "Kiedy zasnę, będę pamiętał, żeby rozpoznać, że to sen.". Tak wykonany MILD ma skuteczność około 20% przy dużym doświadczeniu z afirmacjami. Natomiast wykonanie po śnie dzieli się z kolei na dwa różne sposoby: z utratą świadomości i bardzo charakterystyczny WILD.
Z utratą świadomości:
Po obudzeniu zapisz sen, wyobrażaj go sobie. Jeszcze raz przeżyj go w wyobraźni. Skupiaj się na jednej myśli: "to, co teraz będzie to sen. Nie wyjdę nawet z łóżka. Jeżeli nagle gdzieś się pojawię, muszę zrobić TR, bo naprawdę leżę w łóżku". Pozwól sobie powoli zasnąć.
Bez utraty świadomości:
Po obudzeniu skup się na chwilę na snach, aby ich nie zapomnieć (nie zapiszesz ich od razu w dzienniku), staraj się zapamiętać słowa - klucze dzięki którym przypomnisz sobie sen. Staraj się nie poruszać i nie otwierać oczu. Żeby uniknąć fałszywego przebudzenia zrób TR niewymagające ruchu, na przykład spróbuj myślami zmaterializować wiadro wody i wylać go na siebie. Jeżeli jesteś pewny, że to realny świat przypomnij sobie twój ostatni sen przed wybudzeniem. Wyobraź go sobie. Przeżyj go jeszcze raz w wyobraźni. Gdy dojdziesz do momentu, w którym się obudziłeś, wyobraź sobie, że robisz TR. Powiedzmy, że zatykasz nos. Wyobraź sobie świeżość powietrza, które wdychasz. Potem wyobrażaj sobie LD. W pewnym momencie poczujesz, że wchodzisz w prawdziwe LD. Tak wykonana technika MILD ma skuteczność nawet do 90%.
GBTB (Go Back To Bed) (WBTB (Wake-Back To Bed), 4+1, 6+1)
Metoda bardzo prosta o skuteczności 20-40%. Polega na przerwaniu cyklu snu. Stosowana jako technika pomocnicza z WILD'em lub/i MILD'em daje skuteczność 60-100%. Wykonanie jest proste.
Kładziemy się spać z budzikiem nastawionym na 4 lub 6 godzin (z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze efekty daje ustawienie budzika na 75% czasu snu), zasypiamy normalnie. Po obudzeniu (budzik najlepiej ustawić w drugim końcu pokoju, aby trzeba było wstać z łóżka by do niego podejść) zajmujemy się czymś przez pół godziny-godzinę (polecam 40, 45 i 50 minut). Możemy czytać, w sumie, możemy robić absolutnie wszystko byle nie zasnąć i nie przysypiać (musimy być cały czas rozbudzeni). Potem możemy po prostu zasnąć i mamy nieco podwyższoną szansę na LD. Nieco podwyższona to za mało jak na wstanie o 3-4 nad ranem i zajmowanie się czymkolwiek przez godzinę? To nie zasypiamy normalnie, tylko robimy WILD'a lub MILD'a. Z 4+1 jest mały problem: jeżeli zasypiasz dłużej niż kwadrans, możesz się obudzić w czasie trwania fazy NREM4 i rano nawet nie pamiętać odgłosu budzika, choć go wyłączysz.
Znalazłem na to prosty i skuteczny sposób - budzik bardziej naturalny (nie, nie chodzi mi o alfa budzik).
Kiedyś czytałem o metodzie UILD (Urine Induced Lucid Dream) - moim zdaniem głupota - jak człowieka w nocy coś ciśnie, to się budzi, a nie ma LD ;-). I właśnie na tym polega ta drobna modyfikacja. Nie ma budzika, po prostu przed snem załatwiasz wszystkie swoje potrzeby, po czym pijesz 1-3 szklanki wody (w zależności od tego ile musisz wypić żeby obudzić się za około 4-6 godzin).Proste? Proste ;-D. A jakie skuteczne ;-).
W następnym wpisie powiem o technice WILD, której używam najczęściej. Jest to metoda najtrudniejsza (choć mimo to po wyćwiczeniu łatwa), ale za to o skuteczności... 100% ;D.
2 komentarze:
"Dziś opiszę najprostsze i z reguły najbardziej lubiane techniki wywoływania świadomych snów - WILD i GBTB (nazywany też WBTB, 4+1 lub 6+1)."
popraw z wild na mild ;p
Racja, nie zauważyłem. Dzięki!
Prześlij komentarz